تفاوت سئو و تولید محتوا

تفاوت سئو و تولید
محتوا، به اندازه‌ای غیرمحسوس است که شاید در نگاه اول قابل تشخیص نباشد. تولید
محتوا، هم به صورت مستقل و هم در قالب یک محتوای سئو شده، قابل استفاده می‌باشد.
اما سئو، بدون حضورِ تولید محتوا عملا بی‌بهره است. با این وجود سئو از برخی تکنیک‌هایی
تخصصی سود می‌برد که در تولید محتوا وجود ندارند.

تولید محتوا چیست؟

سئو چیست؟

تفاوت سئو و تولید محتوا

تفاوت سئو و تولید محتوا، مانند ارتباطِ قطرات آب و دریاست. بدونِ قطرات آب، دریایی وجود نخواهد داشت؛ همانطور که بدون تولید محتوا، اساسا یک محتوایِ سئو شده نیز، قابلیت شکل‌گیری ندارد. با این حال، قطرات آب، حتی بدون حضورِ دریا نیز کارکردِ خود را دارا بوده و قابلِ‌ اعتنا هستند. با این مثال ساده، می‌توان دریافت که سئو و تولید محتوا، اگر چه با هم متفاوتند اما به نوعی مکمل یکدیگر بوده و در راستای یک هدف به کار گرفته می‌شوند. در ادامه با بررسی کارکردهای سئو و تولید محتوا، تفاوت‌های آنها را  بررسی خواهیم کرد.

تولید محتوا

تولید محتوا، به کنار‌ هم قرار گرفتنِ مجوعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات؛ در قالب متن، تصویر، صوت و حتی فیلم، به منظور افزایش آگاهی و دانشِ‌ مخاطب در مورد موضوعی خاص، گفته می‌شود. این اما تمام ماجرا نیست. امروزه صاحبان کالا و خدمات می‌کوشند تا با تولید محتوا و قرار دادنِ‌ اطلاعاتِ جامع و رایگان در اختیار افراد، به جذبِ مخاطب مورد نظر خود پرداخته و کالا یا خدمات خود را به فروش برسانند. بنابراین در روندِ هدفمندِ تولید محتوا، موارد زیر مورد توجه قرار می گیرد:

• تهیه مجموعه‌ای از اطلاعات آموزنده، مفید، جدید و سرگرم کننده با زبانی ساده و جذاب.

• بهره‌گیری از کلمات کلیدیِ‌ مرتبط با موضوعِ‌ اصلی محتوا در قالب مطالبی کوتاه.

• بالا بردن میزان تاثیرگذاریِ محتوا برای جذب مخاطب اولیه، به گونه‌ای که قابلیتِ به اشتراک‌گذاری موضوع، از  سوی او ادامه داشته و زنجیره‌ای از مخاطب‌سازی جدید را شکل دهد.

• به روز کردنِ اطلاعاتِ‌ محتوای تولید شده، در بازه‌های زمانی مشخص و ارائه اطلاعات جدید.

• معرفی و تبلیغ کالا یا خدمات مورد نظر، هم‌راستا با محتوای تولید شده و تبدیل مخاطب به مشتری.

هدف تولید محتوا و سئو، بالاتر بردن رتبه سایت و جذب مخاطب بیشتر است

سئو

این روزها نامِ واژه‌هایی مانند سئو، محتوای سئو شده، سئو‌کار و ترکیبات دیگری مانند این را زیاد می‌شنویم. اما به واقع، سئو چیست و به چه منظوری استفاده می‌شود؟

واژه سئو از ترکیب Search Engine Optimization گرفته شده است و به معنای “بهینه سازی موتور جستجو” است. در فرآیندی که بر اساسِ تکنیک‌های سئو انجام می‌گیرد؛ بازدید از یک سایت، افزایش پیدا کرده و بالا‌رفتنِ رتبه سایت در موتورهای جستجو، زنجیره‌ای از جذب مخاطبان بیشتر را شکل می‌دهد. در این روند، به مرور می توان اعتبارِ‌ یک برند را افزایش داد و با اشتراک گذاری و ارجاعات لینک از سوی مخاطبان قبلی، بازدید‌کنندگانِ جدیدی برای سایت، پیدا کرد. در اینجا هم، انتهای کار به تبدیلِ‌ مخاطب‌‌های خاص به مشتریانی آماده خرید، می‌انجامد و عملا با استفاده از یک محتوای سئو شده، می‌توان دسترسی به چندین هدف مهم را در کنار هم امکان پذیر کرد.

اما تفاوت در اینجاست که سئو، مجموعه‌ای از روش‌های متنوع برای به روز نگه داشتن اطلاعات یک سایت و جذب مخاطبان بیشتر را در خود نهفته دارد. سئو، پدیده‌ای پویا و دائما در حال تغییر و تکامل است و اینگونه نیست که تنها از طریق بارگذاریِ‌ برخی اطلاعات خام در یک سایت، بتوان تحقق اهدافِ‌ سئو را به انتظار نشست.

سئو، علاوه بر تولید محتوا از تکنیک‌های زیادِ دیگری برای بالا بردن رتبه سایت، بهره می‌گیرد

تولید محتوا و شروع بازاریابی محتوا

تفاوت سئو و تولید محتوا در چیست؟

تولید محتوا را می‌توان زیرمجموعه‌ای از یک محتوای سئو شده، دانست. سئو، عملا یک تولیدِ محتوای تخصصی را در وجودِ خود به همراه دارد که از آن در کنار تکنیک‌های متعدد دیگر، برای بهینه سازی سایت، افزایش اعتبار برند، بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو و همچنین جذب مخاطب، استفاده می‌کند. سئو، بدون تولید محتوا معنایی نخواهد داشت چرا که رتبه‌بندی سایت‌ها بر اساسِ‌ محتوایی است که نظر مخاطبان را در آن سایت، به خود جلب کرده است.

این در حالی است که تولید
محتوا نه تنها به عنوان زیرمجموعه‌ای از یک محتوای سئو شده، به شمار می‌رود؛ بلکه
به صورت مستقل نیز، کارایی خود را حفظ می‌کند. هدف از تولید محتوا، تهیه اطلاعاتی
جذاب، با هدف کشاندنِ‌ مخاطب‌هایی بیشتر به یک سایتِ فروش کالا یا خدمات است.
فراموش نکنید که حتما هم لازم نیست که تولید محتوا در سایت‌های فروش انجام گیرد.
بسیاری از سایت‌ها با بارگذاریِ‌ حجم انبوهی از تولید محتواهای مختلف و ارائه
رایگان آن،‌ مخاطبان زیادی را تشویق به حضور در سایت خود می‌کنند و با بالا بردنِ
تعداد بازدید از سایت، شرکت‌های بازرگانی را برای درجِ‌ تبلیغات در سایت خود  و کسب درآمد از طریق آنها، جذب می‌کنند.

تفاوت سئو و تولید محتوا را باید در چیدمانِ‌ اهدافِ کوتاه مدت یا بلندمدتِ‌ صاحبانِ‌ سایت، جستجو کرد

تولید محتوا، تشنهُ کلمات کلیدیِ هدفمندی است که مخاطبان از طریق جستجوی آنها در اینترنت به دنبال تامین نیازهای خود و یا کسب اطلاعات در مورد آنها هستند. بنابراین اگر چه تولید محتوا، از تخصص و تکنیک‌های هوشمندانه سئو، بی‌بهره است اما همچنان می‌تواند در جذب مخاطبِ عام، موفق باشد.

ممکن است به موارد زیر هم علاقه مند باشید …

آموزش تولید محتوا انگلیسی

آموزش تولید محتوا انگلیسی

مقدمه بازاریابی محتوا برای ایجاد آگاهی از برند و ایجاد ارتباطات قوی و پایدار با مشتریان شما بسیار مهم است. آموزش تولید...