مقدمه

در دنیایی به شدت شلوغ زندگی می کنیم، همه چیز دست به دست هم داده است تا تمرکز و خلاقیت مان را کم کنند و اگر بتوان در این عصر خلاقیت داشت و کاری بزرگ را به سرانجام رساند واقعا شایسته تقدیر و احترام خواهیم بود.

در عصر ما بازاریابی نیز دستخوش تغییراتی شده است و امروزه بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) است که از ارزش بالایی برخوردار است، بازاریابی چیزی است که قرار است شما را ثروتمند کند و اگر کمی خلاقیت و تکنولوژی را به آن بیفزایید دیگر لازم نیست برای کسب درآمد بالا و نشان دادن خود یا برندتان به دنیا با تمامی شلوغی هایش بجنگید!

از مهم ترین قسمت های بازاریابی دیجیتال، بازاریابی محتوا (content marketing) است که امروزه می توان محتوا را مواردی مثل محتوای متنی (یا تولید محتوای سئو)، محتوای ویدئویی، تصویر، اینفوگرافیک و … دانست.

در این مقاله قرار است از تولید محتوای متنی یا محتوای سئو نام ببریم و نکاتی مهم از تولید محتوا را برایتان آشکار سازیم (البته قرار نیست بگوییم تولید محتوا چیست؟! چون احتمالا همه با آن آشنایی دارند)، اگر دارای کسب و کاری هستید که بازاریابی آن برایتان مهم است یا نویسنده محتوا و یا سئو کار هستید، پس در ادامه مقاله همراهمان باشید.

نکته 1: سئو (Search Engine Optimization) به معنای بهینه سازی وبسایت یا پلتفرم تان برای موتور های جستجو است، به عبارتی دیگر، معیاری است برای اینکه گوگل چقدر وبسایت شما را دوست دارد! زمانی که در گوگل جستجو می کنید “خرید شلوار” اولین سایتی که با آن برخورد می کنید، سئویش از دیگر وبسایت ها بهتر است (حداقل برای آن کلمه کلیدی خاص)

اهمیت سئو، تولید محتوای سئو

سفارش سئو، بهبود سئو، تولید محتوای سئو

نکاتی مهم از تولید محتوا سئو

چه بخواهید در رتبه های بالای گوگل باشید (ارتقای سئو) و چه بخواهید با محتوای ناب کاربران را جذب کنید به تولید محتوای سئو نیاز خواهید داشت، منظور از تولید محتوای سئو محتوایی است که اصول سئو در آن رعایت شده باشد یعنی گوگل پسند تر باشد، به کلمات کلیدی توجه شده باشد و با کیفیت باشد. حال بیایید برخی نکات مهم و کلیدی از تولید محتوا متنی را با هم مرور کنیم.

نکاتی مهم از تولید محتوا سئو

چه بخواهید در رتبه های بالای گوگل باشید (ارتقای سئو) و چه بخواهید با محتوای ناب کاربران را جذب کنید به تولید محتوای سئو نیاز خواهید داشت، منظور از تولید محتوای سئو محتوایی است که اصول سئو در آن رعایت شده باشد یعنی گوگل پسند تر باشد، به کلمات کلیدی توجه شده باشد و با کیفیت باشد. حال بیایید برخی نکات مهم و کلیدی از تولید محتوا متنی را با هم مرور کنیم.

1. در درجه اول برای مخاطبین بنویسید نه گوگل!

شاید محتوای متنی یا محتوای سئو یکی از اهدافتان برای بهبود سئو است اما این اشتباه را نکنید که فقط به گوگل و نکات سئو توجه کنید بلکه بلعکس شما باید مقاله بسیار با کیفیت و مفید برای جامعه هدف خود بسازید و در کنار آن به نکات مهم از نظر گوگل و سایر موتور های جستجو نیز توجه کنید! این محتوای با کیفیت و ارزنده است که قرار است واقعا رتبه سئو شما را بهتر کند.

2. عناوین معنا دار و عالی داشته باشید

یکی از موارد بسیار مهم چه در جذابیت مقاله و چه در اصول سئو داشتن عناوین فوق العاده و خلاصه متن عالی است! عناوین یا headlines باید با دقت و ظرافت انتخاب شوند و بهتر است در برخی از آنها، از کلمات کلیدی استفاده شود.

3. محتوای متنی تان را مرتب کنید

راستش را که بخواهید کسی پاراگراف های بزرگ و بهم پیوسته که عنوان بندی نیز نشده اند را نمی خواند! دلیلش را هم که باید بدانید، در دنیای پر از رنگ و جذابیت کنونی، در دنیای نتفلیکس، سونی و اپل کسی دیگر وقتش را برای خواندن مقاله­ای نامرتب و شلخته هدر نمی دهد! مخاطبین شما انتخاب های بسیار بیشتری دارند (حتما سعی کنید از تگ های H1 تا H6 نیز به درستی در تولید محتوای متنی خودتان استفاده کنید).

4. تصاویر با کیفیت و جذاب داشته باشید

در قسمت google image یا Unsplash می توانید چندین و چند تصویر عالی و مرتبط با محتوایتان پیدا کنید! بهتر است برای رفع خستگی مخاطب و توضیح برخی مسائل حتما بعد از هر 300 کلمه محتوای متنی یک تصویر بگذارید.

 تصاویر شما باید بدون واترمارک یا لوگوی دیگر برند ها باشند، دارای وضوح مناسبی باشند، با محتوا مرتبط و هماهنگ باشند و اینکه حتما دارای متن جایگزین باشند.

5. از قدرت شبکه های اجتماعی کمک بگیرید

شبکه های اجتماعی بستری رایگان با میلیون ها بازدید کننده در روز هستند که می توانید با تولید محتوا در شبکه های اجتماعی بازدید سایت تان را بالا ببرید. بدین شکل که محتوای خوب یا خلاصه از آن را در شبکه های اجتماعی نیز به اشتراک بگذارید و لینک سایت تان را نیز در پایان آن قرار دهید.


تولید محتوا در شبکه های اجتماعی را آغاز کنید

6. ترویج لینک سازی داخلی

لینک ها بی نهایت مهم هستند، شما حتما باید از لینک دهی به صفحات دیگر وبسایت تان استفاده کنید یا اگر منبع، وبسایت و یا اکانتی در شبکه های اجتماعی محتوایی مناسب ارائه می­دهند لینکش را در تولید محتوای متنی تان لحاظ کنید!

7. ردگیری تلاش هایتان

حتما حتما باید از طریق ابزار هایی مثل گوگل google analytics نتیجه محتوا هایتان را ردگیری کنید اینکه چه تعداد بازدید داشته، هر بازدید کننده چقدر مشغول خواندن بوده و … همچنین مواردی مثل نرخ پرش (bounce rate) و اینکه کاربران چگونه با محتوای شما تعامل کرده اند بسیار مهم هستند، به عنوان مثال وقتی نرخ پرش یا درصد کسانی که خیلی زود از صفحه سایت شما خارج می شوند بالاست این می تواند یکی از این دو مورد باشد یا محتوای شما همان چیزی نبوده که

8. سعی کنید ساده بنویسید

حتما در تولید محتوای سئو سعی کنید ساده و مختصر بنویسید و اینکه از مثال ها تا جایی که امکان دارد استفاده کنید، توجه به این نکته در ابتدای مقاله که برای چه گروهی از مخاطبین می نویسید بسیار مهم است.

تولید محتوای سئو

نکاتی مهم از تولید محتوای سئو

سخن نهایی

بازاریابی محتوا یا تولید محتوای متنی (همراه با اصول سئو) یکی از بهترین راه های بازاریابی مدرن در حوزه ساخت برند است که باید به آن توجه کنید! هرگز این مورد مهم را از یاد نبرید و اگر دوست دارید با تولید محتوا بازدید وبسایت تان چند برابر شود، مشتریان با شما و برندتان آشنا شوند و در اینترنت کولاک کنید، پس می توانید به شرکت هایی همچون استارت آپ دیجیتال مارکتینگ رز با چندین و چند نویسنده متخصص از سراسر دنیا اعتماد کنید.


شروع تولید محتوای سئو